R        Z        E        Ź        B        A


     Artur Wochniak, artysta rzeźbiarz; ur. 20 kwietnia 1973 roku w Lubinie woj. dolnośląskie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. W latach 1993-98 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale malarstwa, grafiki i rzeźby. Dyplom z rzeźby u prof. Józefa Kopczyńskiego, uzyskał z oceną bardzo dobrą.
     Po studiach wrócił do Zielonej Góry i (od 1999 r.) przez sześć lat uczył w Liceum Plastycznym (rzeźby, podstaw projektowania i liternictwa). Jest członkiem zarządu Ogólnopolskiej Sekcji Rzeźby przy Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest również członkiem grupy plastycznej „beetwenus”. Członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP.
    Obecnie zajmuje się przede wszystkim rzeźbą, kameralną i monumentalną, poza tym rysunkiem, scenografią, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz i malarstwem.
     Od 2010 tworzy i realizuje kameralne rzeźby plenerowe o charakterze satyrycznym- zielonogórskie Bachusiki.
    Jego najbardziej prestiżową i znaną realizacją rzeźbiarską jest Kwadryga (Braunschweiger Quadriga) największa w Europie, znajdująca się w Brunszwiku na Schloss-Arkaden. Została wyrzeźbiona na podstawie małych modeli Ernsta Rietschela z 1863.